Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miejski w Szepietowie
Menu góra
Strona startowa Protokoły z sesji Rady Kadencja 2010-2014 2010
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół z III Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie odbytej w dniu 29 grudnia 2010 r. - 2010, menu 1139, artykuł 1888 - BIP - Urząd Miejski w Szepietowie”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

2010

Protokół z III Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie odbytej w dniu 29 grudnia 2010 r.

P R O T O K Ó Ł

z III Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie odbytej w dniu 29 grudnia 2010 r.

w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szepietowie.

Sesję rozpoczęto o godz. 1020, a zakończono o godz. 1205.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, co stanowi 100 % (zgodnie z listą obecności).

Radni obecni na sesji:

  1. Andrzej Koc
  2. Jan Ołdakowski
  3. Paweł Robert Stańczak
  4. Stanisław Maruszewski
  5. Mirosław Wojtkowski
  6. Michał Gąsowski
  7. Stanisław Stypułkowski
  8. Wojciech Ertman
  9. Sławomir Niemyjski
  10. Waldemar Turkowski
  11. Witold Moczydłowski
  12. Henryk Stypułkowski
  13. Grzegorz Drobek
  14. Wiesław Wyszyński
  15. Andrzej Szymoniak

Ponadto w sesji uczestniczyli

1. Stanisław Roch Wyszyński - Burmistrz Szepietowa

2. Ryszard Grodzki - radny Rady Powiatu, Sekretarz Gminy

3. Zbigniew Piszczatowski - radny Rady Powiatu

4. Anna Wiśniewska - Skarbnik Gminy

oraz dyrektorzy szkół, kierownicy zakładów pracy z terenu gminy, mieszkańcy gminy oraz Przewodniczący Rad Sołeckich (zgodnie z załączonymi listami obecności).

Porządek obrad sesji:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie porządku dziennego.

3. Informacja o protokole z poprzedniej sesji.

4. Interpelacje radnych.

5. Informacje o pracy Burmistrza w okresie między sesjami.

6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r.

7. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

8. Podjęcie uchwały w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Dołęgi.

10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Planu Odnowy Miejscowości Wyliny Ruś.

11. Podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Zakładowi Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie.

12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Szepietowo dla niepublicznych przedszkoli

13. Odpowiedzi na interpelacje.

14. Wolne wnioski i zapytania.

15. Zamknięcie obrad.

Przebieg obrad:

Ad.1. Otwarcia III sesji VI kadencji Rady Miejskiej w Szepietowie dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Witold Moczydłowski, który powitał wszystkich obecnych i stwierdził, że na stan 15 radnych na sesji obecnych jest 15 radnych, co stanowi quorum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Ad.2. Przewodniczący Rady zapoznał z porządkiem dziennym obrad sesji.

Do zaproponowanego przez Przewodniczącego porządku radny Andrzej Koc - Przewodniczący Komisji Oświaty, zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Szepietowo dla niepublicznych przedszkoli.

„Z czym to jest związane, jeszcze w poprzedniej kadencji uchwała została zaskarżona przez Dyrektora Niepublicznego Przedszkola. Uchwałę tą podjęliśmy we wrześniu 2008 r. W związku z tym, że to był koniec poprzedniej kadencji stwierdziliśmy, że trzeba uzupełnić pewne dokumenty odnośnie tzw. „przypadków szczególnych” przyjmowania dzieci od 2,5 roku do przedszkoli. Taka odpowiedź od Dyrekcji wpłynęła. Pan Przewodniczący skierował to na Komisję Oświaty do zapoznania się. Komisja w dniu 20 grudnia zapoznała się z tymi przepisami i z odpowiedzią Dyrektora Niepublicznego Przedszkola w Szepietowie i zgłosiła wniosek, aby przygotować projekt uchwały zmieniającej, który ma dotyczyć § 4 ust. 1 uchwały Nr XVII/117/08 Rady Gminy Szepietowo z dnia 9 września 2010 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Szepietowo dla niepublicznych przedszkoli. Dotychczas ten § brzmiał:

„§ 4. 1. Dotacja dla niepublicznego przedszkola przysługuje na każde dziecko w wysokości:

a) dla dzieci w wieku 3-5 lat oraz dzieci 6-letnich do momentu rozpoczęcia przez nich obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego tzw. kl „0” w wysokości 75% wydatków bieżących ponoszonych przez najbliższą gminę w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na jedno dziecko,

i tutaj nie był ujęty ten zapis, że dzieci w wieku 2,5 letnich mogą być przyjmowane do tych przedszkoli w szczególnych przypadkach. Te szczególne przypadki zostały określone, w związku z tym proponujemy aby § 4 ust 1 ograniczył się tylko do zapisu:

„Dotacja dla niepublicznego przedszkola przysługuje na każde dziecko w wysokości 75% wydatków bieżących ponoszonych przez najbliższą gminę w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na jedno dziecko”.

Wiek wynika z ustawy o systemie oświaty i nie potrzeba doprecyzowywać tego w uchwale. Ponadto na komisji doszła kwestia, że uchwała powinna wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, z mocą obowiązującą od 1 września 2010 roku. Takie jest uzasadnienie Komisji Oświaty i Komisja Oświaty głosami 5 za i 2 wstrzymującymi się przegłosowała przygotowanie takiego projektu uchwały pod obrady dzisiejszej sesji.”

Przewodniczący Rady stwierdził, że „mamy rozumieć, że wyjaśnienie, które Pan Dyrektor skierował wystarczyło dla Komisji, chodzi tu o te szczególne przypadki”.

Przewodniczący Komisji – Andrzej Koc wyjaśnił, że „komisji chodziło, aby wiadomo było w jakim dokumencie w przedszkolach jest to określone i czy jest to określone. Niestety ustawodawca w ustawie o systemie oświaty nie przewidział tych konkretnych przypadków. Jest tylko określenie tych przypadków przez dyrektora, czyli dyrektor niepublicznego przedszkola, czy publicznego przedszkola, jeśli takie by było, to do jego kompetencji należy określenie szczególnych przypadków. Są określone te szczególne przypadki w regulaminie przyjmowania dzieci do tej placówki przedszkolnej. Drugie przedszkole niepubliczne nie udzieliło odpowiedzi, tylko Niepubliczne Przedszkole im. Kubusia Puchatka udzieliło odpowiedzi”.

Przewodniczący Rady stwierdził, że „Komisja prawdopodobnie zapoznała się dogłębnie z tą sprawą Jaka to jest ilość dzieci, bo pozostałe Komisje nie pracowały nad tym, a jest to uchwała związana z budżetem. Budżet będzie uchwalany 24 stycznia 2010 r.”

Rady Andrzej Koc poinformował, że z tego co mu wiadomo to „9 dzieci, z tym, że to nie jest istotne, my nie rozpatrujemy, czy to będzie jedno dziecko, czy 9 dzieci, ponieważ patrzyliśmy tylko na przepis. Niestety tam ustawodawca robiąc ten przepis nie myślał, że aż tyle przedszkoli niepublicznych będzie. Jest to jakiś problem, ale komisja zajęła się tym od strony prawnej, czyli ustawa daje dyrektorowi możliwość określenia tych szczególnych przypadków i my nie możemy w to ingerować. Natomiast dochodziliśmy, czy te szczególne przypadki zostały określone w regulaminie, czy w statucie i tutaj trudno podchodzić pojedynczo do tego tematu, ponieważ jest to kompetencja dyrektora placówki.”

Przewodniczący stwierdził, że „rozumiem, że jest to kompetencja dyrektora, ale my musimy patrzeć na to jak to się ma w budżecie gminy. My jesteśmy jeszcze przed uchwaleniem budżetu”.

Andrzej Koc stwierdził, że „Komisja Oświaty zajęła się to sprawą 20 grudnia, ale pismo które było skierowane do Pana Przewodniczącego i do Pana Burmistrza i do wiadomości do mnie jako do Przewodniczącego Komisji ja dostałem w dniu naszej komisji, ale po naszej komisji były jeszcze dwie komisje, tak że jeżeli byłaby wola, można było się z tym zająć”.

Przewodniczący stwierdził, że „jest wiele wniosków jeżeli chodzi o uchwalanie budżetu i tak samo tutaj, wiemy, że tu chodzi o dzieci, ale też wiadomo, że chodzi też o pieniądze i pod konkretny budżet”.

Przewodniczący poinformował, że w związku z tym, że jest to wniosek radnego formalny dotyczący zmianę porządku obrad zaproponował go przegłosować.

Przeprowadzono glosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za wnioskiem zgłoszonym przez Przewodniczącego Komisji Oświaty w sprawie wprowadzenia zmiany w porządku obrad głosowało 8 radnych, 1 radny głosował przeciw, 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący stwierdził, że przeszedł wniosek w sprawie wprowadzenia zmiany w porządku obrad i dodania po pkt 11 punkt „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Szepietowo dla niepublicznych przedszkoli”.

Przewodniczący zaproponował przegłosować porządek obrad po dokonanej zmianie

Przeprowadzono glosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za przyjęciem porządku obrad po dokonanej zmianie głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3. Z informacją o protokole z poprzedniej sesji zapoznał Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wyszyński.

Uwag do informacji nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za przyjęciem informacji głosowało 15 radnych

Przewodniczący Rady stwierdził, że informację przyjęto jednogłośnie.

(informacja dołączona do protokołu)

Ad.4. Radni nie złożyli interpelacji.

Ad.5. Informację o pracy między sesjami złożył Burmistrz.

Uwag do informacji nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za przyjęciem informacji głosowało 15 radnych

Przewodniczący Rady stwierdził, że informację przyjęto jednogłośnie.

(informacja dołączona do protokołu)

Ad.6. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r. zapoznał Burmistrz Stanisław Roch Wyszyński, który poinformował, że jest to ostatnia uchwała dotycząca zmian w budżecie gminy na 2010 r. Burmistrz zapoznał z objaśnieniami proponowanych zmian.

Dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, przeciw nie było, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r. została podjęta.

(uchwała Nr III/5/10 dołączona do protokołu)

Ad.7. Z wnioskiem o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości wystąpił Burmistrz, który poinformował, że zmiana dotyczy tylko jednego punktu. Rady gmin są zobowiązane do dokonania zmian w uchwałach w związku z opublikowaniem zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiana dotyczy budynków wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych – objętych stawka preferencyjną. Według starej regulacji niższą stawką podatku od nieruchomości były opodatkowane budynku zajęte na udzielanie świadczeń zdrowotnych, czyli np. gabinety lekarskie, zabiegowe, rehabilitacyjne, natomiast z niższej stawki nie korzystały te budynki, które zajęte były na stołówki, kuchnie, recepcje i podlegały one podatkowi według najwyższych stawek, przewidzianych dla działalności gospodarczej. Zmiana ta dotyczy głównie zakładów opieki zdrowotnej.

Dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr III/6/10 dołączona do protokołu)

Ad.8. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi wystąpił Sekretarz Gminy Ryszard Grodzki, który wyjaśnił, że gmina ma obowiązek ustawowy co roku uchwalać programy współpracy. W takim programie określone są obszary i zakresy, w których to gmina może powierzyć realizację zadań organizacjom pozarządowym. Sekretarz zapoznał z zakresem przedmiotowym programu, który obejmuje:

1) upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie zajęć w różnych dyscyplinach sportu.

2) organizacja imprez sportowych i sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców gminy, a w szczególności zawodów sportowych, festynów, turniejów itp.

3) zapewnienie prawidłowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej pozostającej w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej, w której występują problemy alkoholowe.

4) udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

5) realizacja programów profilaktycznych w zakresie organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży, stanowiących alternatywę wobec używania narkotyków.

Dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr III/7/10 dołączona do protokołu)

Ad.9. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Dołęgi wystąpił Sekretarz Gminy, który wyjaśnił, że plan odnowy jest niezbędny do wniosku o pozyskanie środków z zewnątrz. Jest to ostatnie rozdanie zgodnie z informacją z Urzędu Marszałkowskiego z Odnowy Wsi, na ten program planowane jest 10 milionów złotych, zobaczymy może się uda i nam pozyskać. Jest to obligatoryjny załącznik, taki plan odnowy miejscowości został opracowany przy współudziale mieszkańców Dąbrowa Dołęgi. Składamy wniosek na dofinansowanie pod nazwą „Zagospodarowanie zbiornika wodnego dla potrzeb rekreacji z boiskiem i drogą dojazdową”. Taki tytuł ma wniosek i pod ten wniosek została opracowana dokumentacja. Wniosek jest na wartość 467.668 zł brutto, możemy dostać dofinansowanie w wysokości 75% brutto. To wysokość dofinansowania wyniesie 288.908 zł, pod warunkiem, że ten wniosek wejdzie.

Dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały w sprawie uchwalenia Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Dołęgi.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr III/8/10 dołączona do protokołu)

Ad.10. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Planu Odnowy Miejscowości Wyliny Ruś wystąpił Sekretarz Gminy, który poinformował, że plan ten również potrzebny jest to wniosku, pod nazwą: „Urządzenie terenów rekreacyjnych, integracyjno - sportowych w miejscowości Wyliny Ruś”. W ramach tego programu – Odnowa Wsi nie można tych środków przeznaczać na drogi, tylko na takie sprawy społeczno - duchowe. Na Wylinach Rusi jest zaplanowane urządzenie terenów rekreacyjno - integracyjno - sportowych. Jest to planowane na terenie działki szkolnej, która jest dosyć duża, bo ma 1,20 ha i w dużej części niezagospodarowana i tu planowane jest, że na tym terenie wykonane będzie boisko trawiaste, boisko do siatkówki, plac zabaw, ognisko - gril, wiata ze stołami i w tym zadaniu będzie też wykonanie parkingu. Te zadania zarówno Dąbrowa Dołęgi i Wyliny Ruś planujemy na dwa etapy. Całe zadanie w Wylinach wyniesie 210.368 zł, w tym min. parking 68.000 zł, boiska i place zabaw 101.000 zł, mała architektura plus zasadzenia, czyli wiata, gril, i miejsce na ognisko, krzewy i kwiatki 28.389 zł.

Dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały w sprawie uchwalenia Planu Odnowy Miejscowości Wyliny Ruś.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr III/9/10 dołączona do protokołu)

Ad.11. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Zakładowi Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie wystąpił Burmistrz który wyjaśnił, że „w wyniku wejścia w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie oraz ustawy o gospodarce komunalnej nastąpiła konieczność dostosowania do innych podstaw prawnych działania Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie jako samorządowego zakładu budżetowego. W obecnym stanie prawnym od 1 stycznia 2011 r. nowe przepisy pozwalają prowadzić gospodarkę w formie zakładu budżetowego tylko przy realizacji niektórych zadań. Ich katalog został określony w art. 14 ustawy o finansach publicznych z 2009 r. w którym to wymieniono zadania własne jednostki samorządu terytorialnego w zakresie:

1) gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami użytkowymi;

2) dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;

3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymywania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;

4) lokalnego transportu zbiorowego;

5) targowisk i hal targowych;

6) zieleni gminnej i zadrzewień;

7) kultury fizycznej i sportu, w tym utrzymywania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;

8) utrzymania różnych gatunków egzotycznych i krajowych zwierząt, w tym w szczególności prowadzenia hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem, w celu ich ochrony poza miejscem naturalnego występowania;

9) cmentarzy.

Katalog zadań jakie mogą być realizowane przez zakłady budżetowe jest określony i zamknięty w związku z czym zachodziła konieczność zmiany statutu Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie w celu dostosowania rodzaju świadczonych usług do wymagań nowej ustawy o finansach publicznych.

Proponowana zmiana statutu nie oznacza jednak zmiany organizacji i funkcjonowania Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie. Nie ulega istotnym modyfikacjom jego status prawny, ustrój, działanie jego władz, powiązania kontrolno- nadzorcze ani też nie zmieniają się stosunki własnościowe. Był on z istoty rzeczy- i pozostaje dalej - jednostką organizacyjną Gminy Szepietowo, a więc - samorządowym zakładem budżetowym - realizującym zadania i kompetencje miasta i gminy Szepietowo i jego organów.

W przypadku gdyby podmiot chciał realizować zadania wykraczające poza katalog usług wymienionych w art. 14 ustawy o finansach publicznych np. wynajem koparki dla osoby fizycznej celem wykonania wykopu przy budowie obory, lub realizować zadania nawet wymienione w art. 14, ale na rzecz innej jednostki samorządu (innej gminy) wymagana jest inna forma podmiotu tj. spółka ze 100% udziałem gminy. Przykładem jest przekształcony zakład budżetowy ZWKiEC w Wysokiem Mazowieckiem w jednoosobową spółkę Miasta Wysokomazowieckiego”.

Dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr III/10/10 dołączona do protokołu)

Ad.12. Z wnioskiem o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Szepietowo dla niepublicznych przedszkoli wystąpił Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego – Radny Andrzej Koc, który poinformował, że jak już wcześniej wspomniał „pracowaliśmy do tej pory na uchwale z 2008 r. i tam § 4 ust. 1 tej uchwały mówił:

„Dotacja dla niepublicznego przedszkola przysługuje na każde dziecko w wysokości:

a) dla dzieci w wieku 3-5 lat oraz dzieci 6-letnich do momentu rozpoczęcia przez nich obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego tzw. kl „0” w wysokości 75% wydatków bieżących ponoszonych przez najbliższą gminę w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na jedno dziecko,

b) dla dzieci niepełnosprawnych w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału wychowania przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez gminę Szepietowo.

Dlaczego mówi się w pkt a) o wydatkach poniesionych przez najbliższą gminę, ponieważ na naszej gminie nie funkcjonowało żadne przedszkole publiczne i posiłkowaliśmy się kosztami jakie były ponoszone w sąsiedniej gminie i tutaj Urząd Miejski korzystał z cen i wydatków które obowiązują w mieście Wysokie Mazowieckie. Uchwała była podjęta i tutaj jak gdyby zabrakło punktu „c”, który mówiłby o dzieciach które przekroczyły 2,5 roku życia, które mogą uczęszczać do przedszkoli, ale tylko w szczególnych przypadkach. I to co wcześniej wspomniałem jest to kompetencja dyrektora danej placówki oświatowej, która je przyjmuje. Tego nie było i zostało to zaskarżone. Problemu nie było wówczas, bo było jedno przedszkole niepubliczne, które mieściło się w budynku Szkoły Podstawowej w Szepietowie i w którym było 25 dzieci, bo tyle było miejsc. Dzieci była nadwyżka, bo chętnych było czterdzieści kilkoro i wtedy nie było problemu z 2,5 latkami, bo pani dyrektor miała i tak nadwyżkę, wiec nie szukała uzupełnienia składu do tego przedszkola. Natomiast teraz są dwa przedszkola, przedszkole nowe niepubliczne im. Kubusia Puchatka i ono jest przygotowane na przyjęcie 50 dzieci i 25 dzieci w przedszkolu w szkole, tj. 75 miejsc. W tej chwili zrobiło się tak, że jest możliwość przyjęcie dzieci powyżej 2,5 roku życia i dlatego ten problem został podniesiony. Co prawda poprzednia uchwała nie została uchylona przez Wojewodę Podlaskiego, nie było tu uwag, ale w związku z tym, że wpłynęły takie wnioski chcielibyśmy to naprawić, jeśli byłaby taka możliwość. Dlatego tak ta sprawa wygląda.

- Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy Komisja Oświaty rozważała jakimi środkami ma to być pokryć?

- Radny Andrzej Koc poinformował, że Komisja tego nie analizowała, Komisja zaproponowała tylko zmianę uchwały.

- Przewodniczący Rady stwierdził, że jeśli komisja zaproponowała zmianę uchwały, to w związku z tym idą za tym jakieś środki budżetowe, czy zastanawialiście się skąd mają iść?

- Radny Andrzej Koc stwierdził, że Komisja Oświaty nie jest od tego, aby rezerwować środki finansowe, myślę, że Pan Burmistrz powinien określić koszty. Komisja wystąpiła z wnioskiem o zmianę uchwały, aby to naprawić, natomiast jeśli chodzi o środki finansowe to będziemy szukać jeśli przez Radę ta uchwała zostanie podjęta.

- Przewodniczący stwierdził, że w projekcie uchwały mówi się o cofnięcie się do dnia 1 września 2010 r.

- Radny Andrzej Koc poinformował, że „taka propozycja została zgłoszona na posiedzeniu Komisji Oświaty i została przegłosowana, ponieważ od 1 września ruszyło Przedszkole Niepubliczne im. Kubusia Puchatka, na początku tam prawdopodobnie było ośmioro dzieci, w tej chwili jest czwórka pomiędzy 2,5 roku a 3 lata i koszty na początku września były większe”.

- Przewodniczący Rady stwierdzi, że „nadzór nie uchylił nam tej uchwały, nie dopatrzono się jakiegoś tam rażącego niedociągnięcia, uchwałę można zmienić. Nie wiem czy wszyscy radni nie chcieliby się temu dokładnie przyjrzeć. Nie słyszeliśmy również opinii Pana Burmistrza w tej sprawie”.

- Radny Koc stwierdził, że „w projekcie uchwały proponuje się nie powtarzać tych poszczególnych przepisów z ustawy, tylko określamy procentowo kwotę tej dotacji, czyli na poziomie tym minimalnym, czyli 75% jaki jest przewidziany w ustawie oświatowej i tylko to jest określone, a reszta już wynika z ustawy. Nie powielamy przepisów”.

- Przewodniczący Rady stwierdził, że „myślałem, że ten problem sam zniknie, bo planowana zmiana ustawy oświatowej, miało to prawdopodobnie wejść od roku 2011”.

- Radny Andrzej Koc stwierdził, że „ma to ustawa prawdopodobnie wejść o roku 2012”.

- Burmistrz poinformował, że „jest to ciekawy przypadek, bo jeżeli chodzi o przygotowanie projektów uchwał to albo je przygotowuje burmistrz, albo radni w ilości 4 podpisują się pod tym, ale czy komisje? Tak czy inaczej nie ja jestem autorem tej uchwały, to po pierwsze. Po drugie pada tu słowo niezgodne z prawem, to po prostu trzeba zaskarżyć. Nadzór tego nie zakwestionował. Po trzecie - to moja jest opinia - wprowadzenie tego zapisu mi nie rozwiązuje żadnej sprawy, bo ja tak samo, jako organ wykonawczy muszę tą uchwałę realizować i w pewnym momencie zderzę się z rzeczywistością tych „szczególnych przypadków”, bo potem przychodzi kontrola z Regionalnej Izby Obrachunkowej i trzeba wyjaśniać. Ustawa nie mówi jakie to szczególne przypadki i tu się zaczyna cały dylemat. Tu - gdyby rada w swojej uchwale określiła te szczególne przypadki”.

- Przewodniczący stwierdził, że „to nie rada tą uchwałę przygotowywała. Może nie będziemy odkładać tego punktu porządku, na pewno należałoby się może temu dokładniej przyjrzeć – te szczególne przypadki, bo rzeczywiście ktoś ustala szczególne przypadki, ale płacimy dotacje my i żebyśmy nie mieli w ogóle nic do powiedzenia, to coś nie tak”.

- Radny Waldemar Turkowski stwierdził, że „nad tym projektem uchwały pracowała tylko Komisja Oświaty, być może trzeba odłożyć to jeszcze trochę w czasie, żeby wszystkie komisje się temu przyjrzały. To jest moja taka propozycja. Większość radnych nie jest w tym temacie zorientowana i dobrze byłoby aby to przeszło przez wszystkie komisje.”

Przewodniczący Rady stwierdził, że „proponuje jednak na dzisiejszej sesji spróbować przegłosować tą uchwałę, jeżeli Państwo radni stwierdzicie, że nie jesteście do końca pewni podjęcia decyzji, ta ją odrzucicie, jeżeli jesteście zdecydowani to ją przyjmiecie. Tą uchwałę przedstawię i jeżeli nie jesteście dzisiaj w stanie podjąć decyzji, czy powinna ona być przyjęta czy nie, to będziemy zastanawiać się przy uchwale budżetowej, aby to było dopracowane, wszystko zgodnie, tak jak powinno być. Na pewno niesie za sobą skutki finansowe, to już nie chodzi oto, że byliśmy przeciwni uczęszczania tych dzieci, ale żeby to było wszystko dopracowane”.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Szepietowo dla niepublicznych przedszkoli.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Na stan 15 radnych w czasie sesji obecnych było 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 5 radnych, przeciw 9 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała przez Wysoka Radę została odrzucona, Przewodniczący stwierdził, że do tego tematu wrócimy przy następnych posiedzeniach komisji przed najbliższą sesją, aby to wszystko dopracować.

Ad.14. Odpowiedzi na interpelacje nie było.

Ad.13. Wolne wnioski i zapytania. W tym punkcie nie było chętnych do zabrania głosu.

Ad.14. Z uwagi na brak dalszych zgłoszeń do dyskusji i wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady zamykam III Sesję VI kadencji Rady Miejskiej w Szepietowie i zaprosił wszystkich obecnych na spotkanie opłatkowe.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Ewa Bartłomiejczuk

Przewodniczący Rady Miejskiej

Witold Moczydłowski

Metryka

sporządzono
2010-12-29 przez
udostępniono
2010-12-29 01:00 przez Marcin Bartomiejczuk
zmodyfikowano
2011-01-12 10:30 przez Marcin Bartomiejczuk
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
128
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.