Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miejski w Szepietowie
Menu góra
Strona startowa Protokoły z sesji Rady Kadencja 2006-2010 2010
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół z XXIX Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie odbytej w dniu 25 marca 2010 r. - 2010, menu 1071, artykuł 1216 - BIP - Urząd Miejski w Szepietowie”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

2010

Protokół z XXIX Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie odbytej w dniu 25 marca 2010 r.

P R O T O K Ó Ł
z XXIX Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie odbytej w dniu 25 marca 2010 r. w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szepietowie.

Sesję rozpoczęto o godz. 1020, a zakończono o godz. 1305.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, co stanowi 100 % (zgodnie z listą obecności).

Radni obecni na sesji:

1. Witold Dawidowski

2. Paweł Robert Staśczak

3. Andrzej Koc

4. Stanisław Maruszewski

5. Mirosław Wojtkowski

6. Jadwiga Łętowska

7. Stanisław Stypułkowski

8. Wojciech Ertman

9. Wojno Jarosław

10. Waldemar Turkowski

11. Witold Moczydłowski

12. Władysław Wyszyński

13. Grzegorz Drobek

14. Wiesław Wyszyński

15. Andrzej Szymoniak

Ponadto w sesji uczestniczyli:

1. Karol Tylenda - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Stanisław Roch Wyszyński - Burmistrz Szepietowa

2. Ryszard Grodzki - radny Rady Powiatu, Sekretarz Gminy

3. Anna Wiśniewska - Skarbnik Gminy

oraz dyrektorzy szkół, kierownicy zakładów pracy z terenu gminy, mieszkańcy gminy oraz Przewodniczący Rad Sołeckich (zgodnie z załączonymi listami obecności).

Porządek obrad sesji:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie porządku dziennego obrad.

3. Informacja o protokole z poprzedniej sesji.

4. Interpelacje radnych.

5. Informacje o pracy Burmistrza Szepietowa w okresie między sesjami.

6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r.

7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków na fundusz sołecki.

8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie inkasa łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od nieruchomości i podatku rolnego oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

10. Podjęcie uchwały w sprawie nadania imieniu Szkole Podstawowej w Szepietowie i ustanowienia sztandaru.

11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za usługi komunalne świadczone przez Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania.

12. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

13. Uchwalenie Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Szepietowo na lata 2009 - 2012.

14. Uchwalenie Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Szepietowo

15. Informacja na temat kosztów eksploatacji świetlicy, w tym wynajmu w miejscowości Wojny Szuby.

16. Podjęcie uchwały uchylającej uchwały Nr XXVI/183/09 Rady Gminy Szepietowo w sprawie wrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

17. Podjęcie uchwały w sprawie wynajmu lokalu mieszkalnego przez Gminę Szepietowo.

18. Odpowiedzi na interpelacje.

19. Wolne wnioski i zapytania.

20. Zamknięcie obrad.

Przebieg obrad:

Ad.1. Sesję otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Moczydłowski, który powitał wszystkich obecnych na sesji i stwierdził prawomocność obrad.

Ad.2. Przewodniczący Rady zapoznał z porządkiem dziennym obrad sesji.

Uwag do zaproponowanego porządku obrad nie zgłoszono.

Przewodniczący zaproponował przegłosować zaproponowany porządek obrad.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za przyjęciem porządku obrad głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3. Informację o protokole z poprzedniej sesji złożył Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wyszyński.

Uwag do informacji nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem informacji głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że informacja o protokole z poprzedniej sesji została przyjęta jednogłośnie.

(informacja dołączona do protokołu)

Przewodniczący Rady stwierdził, że na poprzedniej sesji wręczane były dyplomy pamiątkowe dla osób, które swoją działalnością przyczynili się do rozwoju naszej miejscowości Szepietowo, jak i całej naszej gminy. Jedną z tych osób jest Pan Karol Tylenda, który nie mógł być na poprzedniej sesji, a jest obecny na dzisiejszej.

Przewodniczący odczytał tekst z dyplomu:

„Z okazji nadania miejscowości Szepietowo statusu miasta składamy serdeczne podziękowania za udzieloną dotychczasową pomoc i przyczynienie się do rozwoju Gminy i miasta Szepietowa”

następnie z Burmistrzem Szepietowa wręczył dyplom Pan Karolowi Tylendzie.

Pan Karol Tylenda podziękował za wręczony dyplom, stwierdził, że nie mógł być obecny na poprzedniej sesji ze względów zawodowych. Złożył gratulacje Burmistrzowi historycznej kadencji. Jeszcze nie tak dawno była to wieś, dzisiaj jest to już miasto. Dziękuję za współpracę i mam nadzieję, że ta współpraca będzie nadal trwać.

Ad.4. Radni nie zgłosili interpelacji.

Ad.5. Informację o pracy w okresie między sesjami złożył Burmistrz Szepietowa. Burmistrz poinformował, że jest to informacja od dnia 29 grudnia 2009 r. gdyż na poprzedniej, uroczystej sesji nie składano informacji. Ponadto poinformował, że w przeddzień posiedzenia ostatniej komisji wpłynęł do nas projekt porozumienia pomiędzy gminą a GDDKiA na przebudowę chodnika w Szepietowie przy ulicy Głównej. Nie było to omawiane na komisjach, ale jesteśmy umówieni na środę z Dyrektorem GDDKiA aby porozmawiać osobiście i wyjaśnić sobie pewne sprawy, naszego porozumienia, bo na razie to oni traktują nas jak powietrze. Problem polega na tym, że mamy w czterech miejscach rzeczy, które są nieskończone, a które pokazują oblicze Szepietowa jako taką niedoróbkę i nie tylko Szepietowa. Jadąc z Wysokiego Mazowiecka zrobiliśmy taką gminną drogę we Włostach, koło zakładu naprawy pojazdów Pana Kostro – niestety nie pozwolili nam zrobić wjazdu, byśmy to zrobili za własne pieniądze. Doszliśmy do granicy pasa drogowego. Następnie przystanek - zrobiliśmy piękny rozjazd, zatokę i prosiliśmy GDDKIA aby wyciąć ten asfalt i położyć normalną masę aby był tam spadek to przyjechali posypali jakimś piaseczkiem, trochę emulsja spryskali i jak stała tak stoi ta woda, a to jest w ciągu chodnika, jak ci ludzie mają iść. Następny temat ulica Sienkiewicza, też była prośba i znowu tą samą metodą zrobili - emulsja i taki grysik i niby to ma być załatwione. Już nie wspomnę o wyjeździe z ulicy Białostockiej. Skorzystaliśmy z obecności Pana Karola Tylendy umówiliśmy się na środę na spotkanie i trzeba jasno sprawę postawić, być może i to wyjdzie, ale jeżeli my robimy zadanie i mamy na to pieniądze, a oni nam utrudniają, a teraz proponują chodnik zrobić. Jest okazja więc porozmawiamy i albo współpracujemy, albo nie. Trzeba będzie uczciwie porozmawiać i w kwietniu będziemy mieli jedną sesję absolutoryjną, będą komisje i zobaczymy.

Innych uwag do informacji nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem informacji głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że informacja została przyjęta.

(informacja dołączona do protokołu)

Ad.6. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r. wystąpił Burmistrz Szepietowa.

W dyskusji zabrali głos:

- Grzegorz Drobek - został ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Szepietowie i po przetargu prawdopodobnie jest mniejsza kwota niż zaciągnięty kredyt.

- Burmistrz poinformował, że po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim, po przetargu, po zawarciu umowy z wykonawcą, następnie występujemy do banku o tzw. prefinansowanie, bo wykonawca który wykonał chce pieniądze, bo dłużej nie możemy czekać niż miesiąc. Wszystko się musi zgadzać.

- Andrzej Koc - jeśli wszystko się musi zgadzać, ale niestety się nie zgadza, bo jeśli po przetargu wyszło ponad 3.200.000 to powinno być tyle.

- Burmistrz poinformował, że na następnej sesji wszystko się wyjaśni, bo mamy podpisaną umowę z Urzędem Marszałkowskim na 5.900.000 zł, po przetargu nastąpi następne działanie, tj. podpisanie aneksu do umowy z Urzędem Marszałkowskim dostosowujące tą kwotę i po podpisaniu na następnej sesji zawnioskuje o zmniejszenie.

Przewodniczący Rady zapoznał z projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(uchwała Nr XXIX/200/10 dołączona do protokołu)

Ad.7. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków na fundusz sołecki wystąpił Burmistrz, który poinformował, że fundusz sołecki nie jest funduszem obligatoryjnym, to znaczy - nie mamy obowiązku jego tworzyć, jeśli decydujemy się na utworzenie takiego funduszu na następny rok, to Rada musi podjąć uchwałę do 31 marca. Tego terminu nie można przekroczyć, więc na dzisiejszej sesji proponuję podjęcie takiej uchwały. Nie są to duże pieniądze dla poszczególnych wsi, ale daje się możliwość dla sołectwa, że to co postanowią zrobić, a będzie to zgodne z zadaniami własnymi gminy będzie można zrealizować, czy jakiś przystanek, czy jakieś ogrodzenie, czy załatanie w drodze jakichś nierówności. Ponadto w przypadku uchwalenia takiego funduszu mamy możliwość zwrotu 30% wydatkowanych środków, więc dla nas byłaby to kwota około 100.000 zł, ale jest to zwracane nie w roku uchwalenia, ale dopiero po realizacji, czyli w roku następnym.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr XXIX/201/10 dołączona do protokołu)

Ad.8. Z wnioskiem o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie inkasa łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od nieruchomości i podatku rolnego oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso wystąpił Sekretarz Gminy. Sekretarz wyjaśnił, że jest to zmiana dyscyplinująca. W poprzedniej uchwale ustalono, że inkasentami są sołtysi, w związku z tym, że nie wszyscy sołtysi wywiązują się terminowo z odprowadzenia podatku, proponuje się wprowadzenie zmiany, że w przypadku nie terminowego rozliczenia się z pobranego podatku przez sołtysa uprawnia się Burmistrza do wyznaczenia innej osoby do poboru inkasa i opłat lokalnych.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr XXIX/202/10 dołączona do protokołu)

Ad.9. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie uchwalenie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wystąpił Sekretarz Gminy, który poinformował, że program jest uchwalany co roku, gdyż jest taki obowiązek. Sekretarz zapoznał z programem.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr XXIX/203/10 dołączona do protokołu)

Ad.10. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Szepietowie i ustanowienia sztandaru wstępnie zapoznał Burmistrz Szepietowa, który poinformował, że podjęcie uchwały przez Radę wieńczy dzieło przeprowadzonej procedury wyłonienia patrona. Burmistrz poinformował, że z całą przeprowadzoną procedurą zapozna Pani Anna Pawłowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szepietowie. Jako patrona tej szkoły wybrano Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wystąpiono z wnioskiem o nadanie szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Jest to dobry wybór z dwóch powodów. Pierwszy powód, to że jest rodakiem ziemi podlaskiej, to tutaj na pograniczu Mazowsza i Podlasia przyszło mu się urodzić, a po za tym wielki mąż stanu, hierarcha kościelny”.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych (przybył na sesję radny Witold Dawidowski), w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr XXIX/204/10 dołączona do protokołu)

Przewodniczący Rady stwierdził, że dzień 25 marca jest bardzo ważnym dniem dla szkoły, od tego czasu Szkoła Podstawowa w Szepietowie będzie miała nadane imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na pamiątkę tego dnia Przewodniczący Rady wręczył Pani Dyrektor Szkoły pamiątkowy dyplom z tekstem: „Akt nadania imienia i sztandaru. Rada Miejska w Szepietowie w dniu 25 marca 2010 roku nadała imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego Szkole Podstawowej w Szepietowie i ustanowiła sztandar, uchwałą Nr XXIX/204/10 Rady Miejskiej w Szepietowie z dnia 25 marca 2010 r. w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Szepietowie i ustanowienia sztandaru”.

Zabrała głos Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej - Anna Pawłowska stwierdziła, że „padło wiele słów odnośnie historycznej chwili. Owszem zgadzam się, nadanie statusu miasta - poprzednia sesja - historyczną chwilą, nie mniej jednak, nie ukrywam, że ale dla mnie, dla mojej szkoły historyczną chwilą, wielką historyczną chwilą jest sesja dzisiejsza. Od dzisiaj nasza szkoła będzie nosiła imię patrona, wielkiego patrona. Zwracam się z wielkim podziękowaniem do Rady Miejskiej do Przewodniczącego Rady Miejskiej za to że jednogłośnie podjęła tą stosowną uchwałę, że moja szkoła będzie miała tak zaszczytne imię. Jest to, tak jak wspomniał Pan Przewodniczący etap, który wieńczy działo. Aby podjąć tą uchwałę szkoła musiała podjąć szereg działań. Pierwszym takim działaniem było podjęcie uchwały rady pedagogicznej 9 września 2009 r. o przyjęciu do realizacji naszego planu pracy szkoły, w którym właśnie nacisk położyliśmy na to aby podjąć działania o nadanie szkole imienia. Ja jeszcze wcześniej myślałam o tym, żeby moja szkoła, szkoła, której jestem absolwentką nosiła imię, żeby miała imię, żeby nie była szkołą bezimienną. Pisząc koncepcję rozwoju funkcjonowania placówki oświatowej, przystępując do konkursu na dyrektora szkoły właśnie takie zadanie sobie założyłam i wiedziałam że z tak zaszczytnego zadania będę musiała się wywiązać. Natomiast dzisiaj dzieci czekają, to jest chwila na którą czekają, którą przeżywają i z której będą się cieszyć, tym bardziej, że patron jak już Burmistrz wspomniał jest mocno związany z ziemią łomżyńską, gdyż korzenie Kardynała sięgają Wyszonk Kościelnych, gdyż urodził się na pograniczu Podlasia i Mazowsza, gdyż gimnazjum kończył właśnie w Łomży, a wartości które krzewił są wartościami ponadczasowymi i myślę, że wybory, w których brała udział cała społeczność szkolna pokazały iż nasza szkoła będzie miała patrona wielkiego, człowieka wielkiego i tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że będzie to osoba mocno związana z nami z Podlasiem. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję ale już w tej chwili mogę powiedzieć, że planujemy uroczystość związaną z nadaniem imienia szkole. Wstępnie ustalano termin około 5 czerwca br. i chciałabym wszystkich państwa tutaj obecnych serdecznie zaprosić na tę uroczystość, która myślę wielkimi literami w historii naszej szkoły się zapisze”.

Ad.11. Wstępnie z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za usługi komunalne świadczone przez Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania zapoznał Burmistrz Szepietowa

Kierownik ZWKiO Mirosław Wysocki zapoznał z wnioskiem.

(wniosek ZWKiO dołączony do protokołu)

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(uchwała Nr XXIX/205/10 dołączona do protokołu)

Ad.12. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków zapoznał Kierownik ZWKiO Mirosław Wysocki.

(wniosek dołączony do protokołu)

W dyskusji zabrali głos:

- Witold Dawidowski zwrócił się z pytaniem jakie są straty generowane na wodzie i na ściekach i z czego wynikają te straty i jak te straty się kształtują na tle średniej sąsiednich hydroforni?

- Kierownik ZWKiO stwierdził, że jeśli chodzi o rozliczenie za rok 2009 to ma się to w sposób następujący: stacja wodociągowa Szepietowo rozliczyła nam się w 78%, Wojny Krupy - 86%, Szepietowo Podleśne - 85%, Dąbrówka Kościelna - 88%, Średnica - 71%, Bryki - 84%. Z tym, że stacja w Średnicy tam jest wodomierz, który liczy wodę wychodzącą ze stacji, coś tam jest nie tak będziemy musieli go wymienić. Natomiast jeśli chodzi o stację wodociągową Szepietowo to są tu tendencje takie, że rozliczenie spada wraz z okresem użytkowania wodomierzy. Wiadomo, że wodomierze co 5 lat powinny być legalizowane lub wymieniane. My stosujemy metodę wymiany wodomierzy, ze względu na to, że te wodomierze po legalizacji nie są aż tak dokładnym urządzeniem. Wodomierz nowy jest dokładniejszy, a cena jest nieznacznie wyższa. Stąd w roku 2010 proponuje się na terenie miejscowości Szepietowo częściową wymianę. Ogólnie na terenie gminy proponujemy wymianę 776 wodomierzy. Wniosek jest taki, że im starszy jest wodomierz tym mniejsze rozliczenie wody. Jeśli chodzi o ścieki w roku ubiegłym przyjęliśmy na stację 64.493 m3 ścieków. Jeśli chodzi o ścieki dowiezione do nas beczkowozami to była to ilość 813 m3.

- Witold Dawidowski stwierdził, że „przed chwilą otrzymał wiadomość z Wysokiego Mazowiecka, to szokujące - w Wysokiem Mazowieckiem straty są w granicach 2-3%, jak to się ma do naszych strat. Z czego to takie straty potężne wynikają? Ja nie przypuszczam, że to jest przyczyna wodomierza.

- Sołtys wsi Dąbrowa Gogole stwierdziła, że te straty są spowodowane przez niezabezpieczone hydranty.

- Dawidowski Witold - to co - my mamy te hydranty zabezpieczać, kto tego ma pilnować, ten co płaci, czy ten któremu jest płacone. Ja mam płacić za straty. 15% straty to jest potężna strata i w taki sposób te podwyżki będą co roku.

- Przewodniczący Rady stwierdził, że jeżeli nawet są ubytki, czy straty na wodociągu - to każdy odbiorca ma swój indywidualny wodomierz.

- Dawidowski Witold stwierdził: czy te straty są wliczone w koszty z czego wynikają podwyżki wynikają z niezamykania się strony dochodów i rozchodów.

- Przewodniczący stwierdził, że Pan radny bierze pod uwagę straty, nie rozliczenie, a to nie jest to samo. Wiadomo, że czym starszy jest wodomierz tym gorsze jest rozliczenie wody. Czy w tym roku wykryto jakiś nielegalny pobór wody?

- Kierownik poinformował, że akurat w tym roku nie wykryto, ale były takie wcześniej przypadki, że dużo wody było pobieranej do oprysków, do mycia jakiegoś sprzętu itd. z hydrantów. W większości mamy punkty opomiarowane. Ja nie przedstawiłem tutaj samych strat, tylko to jest kwestia rozliczenia, w tym jest woda do płukania sieci i ja nie wierzę, żeby u Pana Michalskiego to była wartość 2%, bo nawet suma wodomierzy tych małych a wodomierzem dużym nigdy się to nie zgodzi. Może to podane zostały tylko same straty, te typowe straty, same przecieki. U nas to jest woda do płukania sieci, której nie da się zmierzyć, bo jak płuczemy sieć na ostatnim hydrancie to żaden wodomierz tego nie policzy i zależy jak to szacować teraz. Następną sprawa jest różnica w cenie. Miasto Wysokie Mazowieckie ma cenę 2,53 zł, gdzie my na dzień dzisiejszy proponujemy 1,94, jest to różnica.

- Przewodniczący przypomniał, że obecnie proponuje się cenę wody 1,94 zł, czyli więcej o 10 gr. i cenę ścieków 2,70 zł, czyli więcej o 16 gr.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(uchwała Nr XXIX/206/10 dołączona do protokołu)

Ad.13. Z wnioskiem o uchwalenie Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Szepietowo na lata 2009 - 2012 wystąpił Sekretarz Gminy, który poinformował, że ustawa z 2001 roku o ochronie środowiska, nałożyła na wszystkie szczeble administracji obowiązek uchwalenia programu ochrony środowiska. Sekretarz zapoznał z programem na lata 2009 - 2012.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr XXIX/207/10 dołączona do protokołu)

Ad.14. Z wnioskiem o uchwalenie Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Szepietowo wystąpił Sekretarz Gminy. Sekretarz poinformował, że plany gospodarki odpadami uchwalane są również na cztery lata i zapoznał z planem. Ponadto poinformował, że w tym planie jest zapis odnośnie wysypiska w Dąbrówce Kościelnej, że ono działa do końca 2011 roku. Sekretarz stwierdził, że jeśli chodzi o gospodarkę odpadami to jesteśmy jedną z najlepszych gmin w stosunku do otoczenia. Mamy zawarte umowy z mieszkańcami prawie w 100% na odbiór odpadów. W stosunku do innych gmin mamy to dobrze zorganizowane i tanio. Należy stwierdzić, że płacimy duże opłaty do Urzędu Marszałkowskiego za 1 tonę śmieci płacimy 105 zł i to też ma wpływ na nasze ceny.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(uchwała Nr XXIX/208/10 dołączona do protokołu)

Ad.15. Z informacją na temat kosztów eksploatacji świetlicy, w tym wynajmu w miejscowości Wojny Szuby zapoznał Sekretarz Gminy, który poinformował, że Izba Tradycji w Wojnach Szubach jest to lokal publiczny, w związku z tym stawki za wynajem ustala Rada. W roku ubiegłym została podjęta taka uchwała, w uchwale tej jest taki zapis, że po zakończeniu roku, w I kw. Wójt Gminy składać będzie informację na temat kosztów eksploatacji świetlicy, w tym wynajmu, dlatego też na dzisiejszej sesji jest ta informacja. Na komisjach trwały dyskusje odnośnie wysokości opłat, ale nad tym problemem będziemy się zastanawiać na kolejnych posiedzeniach komisji i na kolejnej sesji.

(informacja dołączona do protokołu)

Ad.16. Z wnioskiem o podjęcie uchwały uchylającej uchwały Nr XXVI/183/09 Rady Gminy Szepietowo w sprawie wrażenia zgody na zbycie nieruchomości wystąpił Burmistrz Szepietowa. Burmistrz poinformował, że Rada wyraziła zgodę na sprzedaż na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych w formie bezprzetargowej nieruchomości położonej w Szepietowie przy ulicy Przemysłowej składającej się z działek o numerach geodezyjnych 953 o pow. 0.7508 ha i 959 o pow. 0.3061 ha na cele publiczne związane z obronnością państwa oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. W wyniku przeprowadzonego badania księgi wieczystej prowadzonej dla ww. nieruchomości ujawniano niezgodność zapisów z danymi ujawnionymi w ewidencji geodezyjnej w zakresie powierzchni i numeracji działek. Ustalano, że w wyniku podjętych w roku 1994 działań modernizacyjnych operatu ewidencji gruntów wsi Szepietowo nastąpiło włączenie do działek oznaczonych numerami geod. 1 i 2 (skomunalizowanych przez gminę w roku 1994) powierzchnie przylegające do ww. nieruchomości z działek sąsiadujących. Zmianie uległa także numeracja – w ten sposób, że działkę nr 1 wraz z włączonym areałem oznaczono nr geod. 959, natomiast działkę nr 2 oznaczono nr geod. 953. Zmianie uległy znacząco również ich powierzchnie. Celem wyeliminowania niezgodności, w miesiącu grudniu 2009 r. na zlecenie tutejszego urzędu następuje podział geodezyjny działek 959 i 953 mający na celu wydzielenie geodezyjne powierzchni działek skomunalizowanych w roku 1994 - jako działki nr 1 i 2 z nadaniem nowej numeracji – jako działki nr 959/2 i nr 953/2, co w konsekwencji dało podstawę do zmiany zapisów w KW nr 1947, zgodnie ze stanem rzeczywistym. Zmiany w księdze wieczystej zostały dokonane w miesiącu styczniu 2010 r. Oznacza to, że gmina posiada tytuł prawny do działki nr 953/2 o pow. 0.2682 ha i nr 959/2 o pow. 0.2362 ha. Z uwagi na to, że podjęta uchwała zawierała błędne dane zarówno w zakresie numeracji jak i powierzchni działek zachodzi konieczność jej uchylenia. Niezależnie od działań podjętych przez urząd w przedmiocie nabycia własności działek nr nr 959/1 i 953/1, Prezes Agencji Rezerw Materiałowych zwrócił się do Starosty Wysokomazowieckiego o przekazanie wymienionych wyżej nieruchomości na rzecz Agencji w drodze darowizny z przeznaczeniem na budowę lądowiska dla helikopterów. Pismo Starosty o wyrażenie zgody w powyższej sprawie zostało przesłane do Wojewody Podlaskiego. Gmina wystąpiła do Wojewody o komunalizację tej części, Wojewoda wydał decyzją dla Gminy Szepietowo przekazującą nam na własność nieruchomość, decyzja ta jeszcze jest nie prawomocna, w związku z tym na dzień dzisiejszy proponuję uchylenie poprzedniej uchwały. Wrócimy do sprawy na następnych posiedzeniach.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(uchwała Nr XXIX/209/10 dołączona do protokołu)

Ad.17. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wynajmu lokalu mieszkalnego przez Gminę Szepietowo wystąpił Burmistrz Szepietowa, który poinformował, że jest to wynajm lokalu przez gminę od osoby fizycznej, by następnie jego wynająć dla rodziny, która ma trudne warunki. Rodzina ta nie ma własnego mieszkania, jest to rodzina wielodzietną i z pewną niezaradność życiową. Poprzednia uchwała obowiązywała na jeden rok i obecnie też proponuje się podjęcie uchwały na okres jednego roku. Stawki się nie zmieniają, tu nie ma mowy o podwyższaniu czynszu i dobrze byłoby aby to Rada uchwaliła.

Przewodniczący Rady zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 15 radnych, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(uchwała Nr XXIX/210/10 dołączona do protokołu)

Ad.18. Odpowiedzi na interpelacje – nie było.

Ad.19. Wolne wnioski i zapytania. W tym punkcie zabrali głos:

- Pani Jadwiga Zaręba poinformowała iż „nowoutworzone Niepublicznego Przedszkola im. Kubusia Puchatka, przy ulicy Nowej 1A w Szepietowie rozpoczęło nabór dzieci w wieku 2,5 do 5 lat na rok szkolny 2010/2011. Ze względu na uczestnictwo naszego przedszkola w programie unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, Rozwój infrastruktury w zakresie edukacji przedszkolnej, przyjmowane będą dzieci tylko z terenu naszej gminy. W związku z tym bardzo proszę Państwa sołtysów o pobranie ogłoszeń i zapoznanie z jego treścią mieszkańców naszej gminy.

- Sekretarz Gminy poinformował o sprawie dotyczącej dworca kolejowego w Szepietowie. Od 24 marca br. kasy biletowe są nieczynne na dworcu w Szepietowie. Dworzec należy do Oddziału Nieruchomości, a Przewozy Regionalne wynajmowały ten budynek na prowadzenie kas biletowych. Zarządy: Przewozy Regionalne i Oddziały Nieruchomości nie dogadały się i dlatego też zamknięto kasy biletowe. Oddział Nieruchomości wypowiedział umowę najmu dla Przewozów Regionalnych. W kasie w Szepietowie pracowały trzy osoby i niestety już nie pracują, kas biletowych nie będzie, jakaś tam poczekalnia będzie, ale to też nie dobrze, bo jak nie ma gospodarza to zaraz rozkłady poginą i zostanie wszystko poniszczone. Jaka jest możliwość. Dyrektor Przewozów Regionalnych proponowała pracownikom, aby wzięli to w ajencję i zawarli umowę z Przewozami Regionalnymi, że będą odprowadzać jakiś tam dochód dla nich i płacić czynsz za wynajem lokalu dla Oddziału Nieruchomości w Warszawie. Były ogłoszone dwa przetargi, ale niestety nikt do nich nie przystąpił. Prawdopodobnie przymierzają się do trzeciego przetargu. Dobrze byłoby aby ktoś prywatnie wziął te kasy, bo byłaby ta sprzedaż biletów i była by to również opieka nad poczekalnią. Można byłoby się zastanowić nad udzieleniem jakiejś pomocy w kosztach prowadzenia tej działalności, jakby się znalazł jakiś ajent, który chciałby się tego podjąć. Teraz tych przewoźników, tych podmiotów mamy kilku, w tej chwili 80% jeździ Intercity, a 20% Przewozy Regionalne. Przewozy Regionalne są to te pociągi podmiejskie, obecnie do Szepietowa. Intercity nie chciała tego tematu podjąć, bo mogli oni te kasy prowadzić, ale nie chcieli. Tak więc na dzień dzisiejszy kas nie mamy, jest jakaś tam nadzieja, że może dogadają się z jakimś podmiotem prywatnym.

- Radny Paweł Staśczak stwierdził, że jeśli chodzi o tą pomoc dla tej osoby prywatnej – ajenta, może byśmy tak ściślej określili na czym ta pomoc może polegać, w jakim zakresie i jeżeli do takiej pomocy może dojść to dobrze aby ten ajent przyszły o tym się dowiedział.

- Burmistrz stwierdził, że prawdopodobnie jest tu problem, że dopóki Intercity nie dogada się z Przewozami Regionalnymi, bo tam chodzi o 50 milionów złotych, jedni drugim są winni, my tu będziemy prawdopodobnie bezbronni, bo są tu nieuczciwi partnerzy, chyba, że w grę będzie wchodziła pomoc dla tego ajenta, ale tu trzeba powiedzieć, że tu nie chodzi tylko o Szepietowo, tu też Wysokie Mazowieckie korzysta. Trzeba by było w pewnym momencie się zebrać z samorządami i jeżeli zajdzie jakaś potrzeba to żeby to było wspólne działanie.

- Sekretarz stwierdził, że temat jest dość istotny, prowadzona była korespondencja w tej sprawie i otrzymaliśmy informację aby to gmina złożyła ofertę i oni są skłonni ten budynek nam wydzierżawić za jakiś mniejsze stawki, bo też są przekonani, że jak nie ma gospodarza to wszystko padnie, ale niestety gmina nie jest od prowadzenia działalności w zakresie komunikacji kolejowej. Jest możliwość wsparcia tego ajenta np. poprzez podatek od nieruchomości.

Ad.20. Z uwagi na brak dalszych zgłoszeń do dyskusji i wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady zamknął obrady XXIX Sesji Rady Miejskiej w Szepietowie i w związku ze zbliżającymi się światami życzył wszystkim wesołych Świąt Wielkanocnych.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Bartłomiejczuk Ewa

Przewodniczący Rady Miejskiej

Witold Moczydłowski

Metryka

sporządzono
2010-03-25 przez
udostępniono
2010-03-25 01:00 przez Marcin Bartomiejczuk
zmodyfikowano
2011-01-31 01:00 przez Marcin Bartomiejczuk
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
124
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.