Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miejski w Szepietowie
Menu góra
Strona startowa Protokoły z sesji Rady Kadencja 2002-2006 2003
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „PROTOKÓŁ Nr X/03 z X Sesji Rady Gminy Szepietowo odbytej w dniu 11 grudnia 2003 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szepietowie. - 2003, menu 1064, artykuł 1159 - BIP - Urząd Miejski w Szepietowie”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

2003

PROTOKÓŁ Nr X/03 z X Sesji Rady Gminy Szepietowo odbytej w dniu 11 grudnia 2003 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szepietowie.

P R O T O K Ó Ł Nr X/03
z X Sesji Rady Gminy Szepietowo odbytej w dniu 11 grudnia 2003 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szepietowie.

Sesję rozpoczęto o godz. 1025, a zakończono o godz. 1305.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, co stanowi 93,33% (zgodnie z listą obecności).

Radni obecni na sesji:

1. Jórczykowski Witold

2. Koc Andrzej

3. Staśczak Paweł Robert

4. Jabłoński Ryszard

5. Wojtkowski Mirosław

6. Koc Stanisław

7. Zaręba Sławomir

8. Włostowski Zbigniew

9. Wojno Jarosław

10. Perkowski Marek

11. Moczydłowski Witold

12. Grabowska Jadwiga

13. Wyszyński Wiesław

14. Szymoniak Andrzej

Radni nieobecni:

1. Kazimierz Wiesław Pruszyński

Ponadto w sesji uczestniczyli:

1. Karol Tylenda - Marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

2. Grodzki Ryszard - Radny Powiatu

3. Waszczuk Kazimierz - Radny Powiatu

oraz kierownicy zakładów pracy, przewodniczący Rad Sołeckich z terenu gminy (zgodnie z załączonymi listami obecności).

Porządek obrad sesji:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie porządku dziennego.

3. Informacja o protokole z poprzedniej sesji.

4. Interpelacje radnych.

5. Informacja o pracy Wójta Gminy w okresie między sesjami.

6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2003 rok.

7. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2003 r.

8. Podjęcie uchwały w sprawie wysokości podatku od środków transportowych

9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty administracyjnej, terminu płatności oraz sposobu jej poboru.

11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia odpłatności za odpady stałe.

12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia regulaminu organizacyjnego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie.

13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na obniżenia ceny wywoławczej.

14. Odpowiedzi na interpelacje.

15. Wolne wnioski i zapytania.

16. Zamknięcie obrad.

Przebieg obrad:

Ad.1. Sesję otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Jabłoński, który powitał wszystkich obecnych i stwierdził prawomocność obrad.

Ad.2. Przewodniczący zapoznał z porządkiem obrad sesji.

W związku z tym, że na sesję przybył Pan Marszałek Karol Tylenda zaproponował aby umożliwić Panu Marszałkowi zabranie głosu po punkcie "interpelacje radnych".

Ponadto Wójt Gminy zaproponował zdjąć z porządku obrad sesji podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości i odłożenie do najbliższej sesji, ponieważ nie są uzgodnione wszystkie sprawy.

Innych uwag do zaproponowanego porządku obrad nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem porządku obrad po dokonanej zmianie głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad w głosowaniu jawnym przyjęto jednogłośnie.

Ad.3. Informację o protokole z poprzedniej sesji przedstawił Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Robert Staśczak.

(informacja dołączona do protokołu)

Uwag do przedstawionej informacji nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem informacji o protokole z poprzedniej sesji głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że informację w głosowaniu jawnym przyjęto jednogłośnie.

Ad.4. Radni zgłosili następujące interpelacje:

- Radny Jórczykowski Witold zgłosił następujące interpelacje:

1. Jaki jest efekt pracy zespołu powołanego do przeprowadzenia kontroli wszystkich posesji w zakresie uporządkowania gospodarki ściekowej w Szepietowie? Zostały opracowane bardzo dobre druki, materiały są bardzo dobre tylko tyle, że od wiosny, od tego przeglądu nie ma żadnej informacji co się praktycznie wydarzyło.

2. Dlaczego ten budynek w którym jesteśmy, w który mieści się OSP, Posterunek Policji, GOK, trzy mieszkania prywatne, odbywają się różne imprezy kulturalne i sesje nie jest podłączony do kanalizacji sanitarnej? Wszyscy w Szepietowie prawie są podłączeni, co mogli być podłączeni, natomiast budynek ten nie jest podłączony. W ubiegłym roku zadałem pytanie nie uzyskałem odpowiedzi, w dalszym ciągu nie wiadomo. To są równi i równiejsi. Obiekt który produkuje tyle ścieków nie jest podłączony, a każdy indywidualny jest przymuszany i bardzo dobrze, że jest.

3. Co zrobiono by zapanować nad plagą bezpańskich psów? Zobowiązany jestem przez lokatorów, odbywają się zebrania statutowe u nas. Przysłowie ludowe mówi: " że na piękną rolę to i psy chodzą", ponieważ jest trawa koszona, psy faktycznie przychodzą. My swoich lokatorów zachęcamy do tego aby psy prowadzane były na smyczy jak również aby zaczęli zbierać odchody. Takie powoli zaczynamy wprowadzać zwyczaje, ale oni mówią, że tych psów bezpańskich, które tam przychodzą jest pięć razy więcej i mają rację. Ja wiem, że to nie jest proste, ale coś z tym trzeba zrobić. W poprzedniej kadencji zgłaszałem interpelacje, działania organizacyjne podjęto ale nie doprowadzono ich do końca. Ja mam propozycję, być może, że Pan Marszałek ma jakieś doświadczenie z województwa, żeby zidentyfikować je, wszczepić im chipy, mikroprocesory, robi się to w niektórych gminach i wtedy problem przestaje istnieć. Nie ma psów bezpańskich, wszystkie są pańskie.

Zabrał głos Pan Marszałek Karol Tylenda podziękował serdecznie za zaproszenie na sesję i umożliwienie podzielenia się pewnymi informacjami, spostrzeżeniami z województwa podlaskiego. Jeśli chodzi o interpelację Pana Jórczykowskiego odnośnie wszczepienia chipów i nawigacja jest to bardzo droga technologia. Robią to bardzo bogaci ludzie, którzy nie chcą aby ich pociechy zginęły.

Ponadto poinformował, że gmina Szepietowo weszła w program Wrota Podlasia, czyli program elektronicznego zarządzania województwem jako jeden z czterech podmiotów samorządowych w powiecie Wysokomazowieckim łącznie z powiatem. Myślę, że to co zostało stworzone jest potężnym instrumentem w tej chwili nie tylko usprawniającym pracę samego samorządu, bo urzędnicy to tak i tak płacimy im za to, że pracowali i tutaj nie ma mowy o żadnych usprawnieniach dla nich. Natomiast będzie sporym usprawnieniem od początku przyszłego roku dla przeciętnego "Kowalskiego", który pójdzie załatwiać sprawy, to będzie mógł tylko raz pójść pod odbiór tylko tych dokumentów, a przy niektórych procedurach będzie podpis elektroniczny to w ogóle nie będzie musiał iść. Natomiast nie należy tego nie doceniać, bo myślę, że wszelkiego rodzaju wnioski, znajdujemy się w gminie typowo rolniczej, województwo podlaskie jest województwem rolniczym, gdyż ponad 60% populacji utrzymuje się z pracy na roli i wszelkiego rodzaju procedury jak limity produkcji mleka itd. to wszystko będzie składane w formie elektronicznej, gdyż dzięki temu systemowi bardzo to też usprawni Waszą pracę. Niektórzy twierdzą, że wyprzedzamy fakty, natomiast kiedyś to za lat 2 - 5 będzie to dla nas bardzo pomocne. Na dzień dzisiejszy gmina Szepietowo dostała w formie dotacji, jest to produkt który będzie wart do końca I kwartału 2004 r. około 400.000 zł, gmina zapłaci za to 45.000 zł. Jest to skala porównawcza dosyć dobra dla gminy. Natomiast tak ogólnie chciałbym powiedzieć, złośliwcy mówią, że nie przyjeżdżałem na sesję dlatego, że nie miałem z czym przyjechać, pieniędzy nie przywoziłem. Teraz myślę, że jest się czym pochwalić, 2003 rok dla samorządów był ciężkim rokiem jeżeli chodzi o środki finansowe, budżetowe, myślę, że rok 2004 będzie nieco lepszy z tego tytułu, że województwo podlaskie będzie już dysponować 110 milionami EURO w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego, z czego ponad 30 milionów EURO będzie skierowane na inwestycje samorządowe. Dobrze się stało, ponieważ przedstawiciel w regionalnym komitecie sterującym znalazł się Pan Starosta Bogucki i przysłużył się dla tego terenu ostatnimi laty, tak, że tutaj ta współpraca będzie kontynuowana. 32 miliony województwo uzyska na 2004 rok w ramach kontraktu wojewódzkiego, są to też znaczne pieniądze, z czego dwu poziomo środki te będą rozdysponowane. Jedna część będzie to dofinansowanie środkami kontraktu inwestycji w ramach środków unijnych, natomiast druga część będą to inwestycje własne i tutaj też myślę, że z Panem Wójtem i Panem Sekretarzem rozmawiałem dzisiaj i myślę, że wniosek na kanalizację, który chcą złożyć do programu wojewódzkiego i uzyskać akceptację i te współfinansowanie będzie. Województwo zyskało, jeżeli chodzi o sam budżet z ustawy budżetowej, z nowelizacji tej ustawy o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego około 11 milionów złotych.

W przyszłym roku w gminie Szepietowo i powiecie Wysokomazowieckim myślę, że da się zrobić sporo. Sprawę kanalizacji będziemy pilotowali aby uzyskała akceptację w współfinansowaniu. W tym roku udało nam się zrobić drogę w Dąbrowie Moczydłach, jeżeli chodzi o współfinansowanie straży pożarnych to pierwszy kwartał przyszłego roku i Dąbrowa Moczydły i Szepietowo po 45.000 zł dotacji dostaną, jest to decyzja ostateczna. Zostaną zakończone chodniki na całej długości w Dąbrówce Kościelnej, które zostały rozpoczęte. Ponadto ma być poprawiona drogą w Dąbrówce Kościelnej. Ponadto Pan Marszałek zachęcił do składania wniosków na inwestycje w rolnictwie z programu SAPARD. Na pewno to łatwe pieniądze nie są, wszyscy wiedzą, że trzeba tam mnóstwo dokumentów wypełnić, natomiast jeśli chodzi o inwestycje w rolnictwie jest nadwyżka środków, tak naprawdę 70% pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w rolnictwie, jeśli chodzi o województwo podlaskie zostało niewykorzystanych. O ile wnioski samorządowe są np. z gminy Szepietowo znajdują się na liście oczekujących to tutaj nie ma problemów. Z SAPARD można w tej chwili kupić naprawdę dużo. Jeżeli jest jakaś potrzeba proszę się zgłaszać, ja mam dwóch dyrektorów u siebie z Agencji i jesteśmy w stanie naszymi siłami pomóc państwu i wypełnić wniosek i pokierować do tych ludzi, którzy są wstanie sprawdzić, czy dopiąć i pomóc.

Na koniec życzył od Zarządu Województwa wesołych świąt, wszystkiego dobrego, żeby ten rok dla samorządowców, rok 2004 był rokiem bardziej sytym w budżetach. Wszystkiego dobrego.

Przewodniczący Rady podziękował Panu Marszałkowi w imieniu rady i gminy Szepietowo. Stwierdził, że dość optymistycznie te informacje wyglądają, i życzył w przyszłym roku realizacji w pełnym zakresie przedstawionych zadań.

Sekretarz Gminy poinformował, że "Pan Marszałek Karol Tylenda pochodzi z terenu naszej gminy i chciałem zauważyć, że nie zapomina skąd pochodzi". Podziękował za drogę powiatową, która leży również na terenie naszej gminy i dzięki staraniom Pana Marszałka 500.000 zł z budżetu z kontraktu wojewódzkiego zostało skierowane na tą drogę. Dzięki staraniom Pana Marszałka zostanie też dofinansowana winda w Szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Będzie ona służyła wszystkim. Na terenie naszej gminy sprawa budowy chodników w Dąbrówce Kościelnej zostanie zakończona. Jest taki fundusz ochrony gruntów rolnych i rekultywacji dobrze byłoby aby Pan Marszałek zrobił rozeznanie czy byłaby możliwość uzyskać jakieś kwoty aby wykonać remont drogi w kierunku pól. Jeśli chodzi o kanalizację, na razie w tych wnioskach SAPADR-owskich jesteśmy w kolejce dość daleko. Jeśli w SAPARD nie wyjdzie to będziemy starali się, żeby wniosek na kanalizację wszedł dotacyjnie z kontraktu wojewódzkiego. Dziękujemy Pana Marszałkowi za pomoc i liczymy na więcej.

Ad.5. Informację o pracy w okresie od ostatniej sesji złożył Wójt Gminy Stanisław Roch Wyszyński.

(informacja dołączona do protokołu)

Uwag do przedstawionej informacji nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem informacji o pracy Wójta Gminy w okresie między sesjami głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że informację w głosowaniu jawnym przyjęto jednogłośnie.

Ad.6. Z wnioskiem o dokonanie zmian w budżecie gminy na 2003 r. wystąpił Wójt Gminy, który poinformował, że zmiana ta jest spowodowana zwiększeniem dochodów i regulacją wewnątrz. Dochody budżetu zwiększają się o kwotę 101.917 zł i zgodnie z zasadą o tyle zwiększają się również wydatki.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2003 rok.

Uwag do przedstawionego projektu nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwałę w głosowaniu jawnym podjęto jednogłośnie.

( uchwała Nr X/ 69/03 dołączona do protokołu)

Ad.7. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2003 r. wystąpił Wójt Gminy.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały

W dyskusji nad projektem uchwały zabrali głos:

- Jórczykowski Witold poruszył problem dotyczący ceny żyta. "Na temat ceny żyta panuje zmowa milczenia, nikt nie stara się pomyśleć, że potrzebne są gminie dochody. Obniżenie ceny żyta, tak jak Pan Wójt powiedział da nam skutki 100.000 zł. Pan Wójt nie powiedział, że to są skutki na minus. Aby skorzystać ze środków unijnych trzeba mieć udziały własne. Zabieram głos po to żeby powiedzieć, że na komisji nie było jednomyślności, bo jeśli Pan Przewodniczący przeczytał opinię, że komisje zaopiniowały pozytywnie, to prawda, większością głosów zaopiniowano pozytywnie. Ja tego nie neguje, ale były głosy też inne, że należałoby np. po 2 zł podnieść, jeśli jest wzrost kosztów różnych, wszystkich to te 2 zł to jest 5 zł na ha, czyli np. zamiast 75 zł od ha byłoby 80 zł, kwota nie wielka, a dochód ogólny dla gminy 50.000 zł. Czy to jest dużo, różnie do tego można podejść, nie jest to mało. Ponadto, ja wiem, że to jest decyzja nie popularna, ale wreszcie czas pewne rzeczy odczarować. Wszyscy płacimy podatki. Ile żyto kosztuje na rynku, 40 zł się okazuje w Sokołach, w Zambrowie. Ile zwykły pracownik abstrakcyjny, anonimowy zarabiający 2.200 zł, ile płaci podatku - 1mil 700 zł rocznie, pracownik ma składki ZUS - 400 zł to jest 5.000 zł, płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne 2.000 zł razem w granicach 7- 8 tysięcy. Ta kwota podwyższenia o 2 zł ceny żyta to jest nie wielka, ale wykonuje się pewien ruch w kierunku żeby te dochody były większe nie mniejsze. Jeśli nie 2 zł to 1 zł. Oczywiście decyzja należy do Wysokiej Rady, radni opiniują zawsze bardzo pozytywnie, Pan Wójt mimo, że pieniędzy nie ma za dużo niestety w porównaniu do lat poprzednich, to proponuje cenę najniższą nie wiem dlaczego, z jakiego założenia wychodzi".

- Zaręba Sławomir "słyszeliśmy przed chwilą jak to można podnieść cenę o 2 zł, 5 zł i ile to by było więcej w budżecie. Tak chciałbym spytać Pana Przewodniczącego Komisji Pana Jórczykowskiego, czy działalność rolniczą Pan Jórczykowski zna tak bardziej bliżej. Na ile ludzi dzisiaj jest stać wyjąć z kieszeni i oddać. Ja wiem, że każda złotówka w rolnictwie jest ciężko zapracowana. Moim zdaniem jest, jako Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, że do ludzi trzeba najpierw wyciągnąć rękę i pomóc. Wymogi są coraz większe, a pieniążki za tym nie idą. Dlatego apeluję przed głosowaniem do Rady, że trzeba pomyśleć aby to jedno z drugim szło w parze".

- Wójt Gminy poinformował, że na wstępie powiedział, że "jakie będą podatki takie będą wydatki. Nie będziemy nic robić na siłę. Jeśli mieszkańcy nie chcą drogi to jej nie będziemy budować. Poza tym poczekajmy jeszcze trochę z tą Unią, też to nie wygląda tak pięknie. Jeżeli spełnimy pewne warunki, leżą cztery wnioski i okazuje się, że leża na razie na liście rezerwowej i też się muszą doczekać. Na sesji dzisiaj nie mamy podatku od nieruchomości, utrzymujemy również je na wysokości roku ubiegłego. Ta wysokość jest w granicach 50% szanując świat biznesu i ludzi, tutejszy przemysł, usługi są bezpośrednio związane z rolnictwem, też nie wiedzie im się najlepiej. Proponujemy podjąć uchwałę w sprawie podatku od środków transportowych, ale proponujemy to w przedziale tzw. stawek minimalnych, w tej ustawie o środkach transportowych zrobiono minimalną wysokość i trzeba będzie niestety to ustalić, bo poniżej stawki minimalnej nie możemy zejść. Wielkość podatków jest pochodną tych inwestycji, a te inwestycje ta sama Rada uchwala".

- Radny Moczydłowski Witold - "odnosząc się do wypowiedzi radnego Jórczykowskiego chciałbym powiedzieć, że nie ma żadnej zmowy milczenia, jeżeli chodzi o ustalanie ceny żyta. Myśmy się wypowiedzieli na poszczególnych komisjach głosując, to była nasza wypowiedź i w tym na 15 radnych 13 radnych wypowiedziało się za utrzymaniem ceny żyta ubiegłorocznej. Dlaczego poszliśmy w tym kierunku, żeby utrzymać tą cenę. Musimy sobie zdać sprawę, że tak jak wspomniał Przewodniczący Komisji Rolnictwa, na wsi dzieje się nie najlepiej. Poza tym musimy stwierdzić, że od 500 lat nie było takiego roku, o tak niekorzystnych warunkach klimatycznych. To wpłynęło na to co się działo w rolnictwie. Dzisiaj cena zboża na pewno na rynkach jest droższa, bo jest to cena 400 zł i prawdopodobnie będzie rosła. Tylko co nam z tej ceny jak niema tego zboża. Jak dziś rolnicy zajmują się produkcją zwierzęcą, wykupują słomę, wykupują siano i szukają zboża, którego nie ma. Oni dopłacają do tej produkcji. Jeżeli byśmy poszli w tym kierunku, że jeszcze dołożyć im w tymi podatkami, to nie chodzi o dwa złotych czy złotówkę, chodzi o to, że Rada bezwzględnie idzie w kierunku podnoszenia. My oczekiwania naszych mieszkańców spełnimy na tyle na ile będziemy mogli, na ile nam pozwolą warunki finansowe, ale nie możemy wyciągać ręki w sytuacji kiedy siły wyższe sprawiły, że są takie a nie inne warunki. Więc my jako Rada nie możemy pójść w tym kierunku, gdzie nie było żadnej zmowy milczenia, myśmy właśnie opierając się na środowisku na tym, że pochodzimy z tego środowisk, że znamy te środowisko podjęliśmy taką a nie inna decyzję".

- Przewodniczący Rady stwierdził, że " moim zdaniem, a widzę, że i większości radnych dobrym zwyczajem było w pierwszej kadencji Rady Gminy zrezygnowanie z maksymalnego stosowania stawek, z fiskalizmu gminy. Wystarczy, że Państwo stosuje nadmierny fiskalizm bez odpowiedzialności za konstytucyjne obowiązki wobec Państwa, wobec obywateli, co i róż są ograniczane środki finansowe przekazywane gminom, natomiast rosną zadania. Jest to dodatkowe obciążenie również gminy i rolników. Czwarta kadencja rzeczywiście idzie naprzeciw potrzebom rolnikom i nie najlepszej ich sytuacji. Ustalanie podatków związanych z działalnością gospodarczą, tak jak Pan Wójt w swoich wypowiedziach wspomniał stosujemy również stawki minimalne. Jest to kolejna kadencja, gdzie Rada Gminy stosuje tą zasadę, bo wyobraźmy sobie maksymalne stawki podatku związane z prowadzeniem działalności, dla przypomnienia jest to w tym roku ponad 18 zł od 1 m 2, i proszę sobie wyobrazić te stawki zastosować do sklepów, przedsiębiorstw, innych zakładów pracy wzrosną nadmiernie koszty, wzrośnie również i produkt sprzedawany tak w sklepie spożywczym, czy przemysłowym, czy związanym z produkcja rolną. Wzrośnie również cena usługi, w ślad za tym podnieść podatek rolny? Jest to nie wdzięczna sytuacja, nie zawiniona przez nas na pewno, nie czas teraz żeby szukać przyczyn, które wpłynęły na to, nie mniej takie są realia i w tych realiach winniśmy się umieć zachować i radzić sobie. Prawdą też jest, że Rada Gminy postanowiła zrezygnować z opodatkowania powierzchni mieszkalnych rolników, płacą podatek pozostali mieszkańcy, też w wysokości nieco wyższej niż 50% maksymalnej stawki, żeby podnieść rolnikom podatek to też należałoby podnieść podatek od nieruchomości, który dotyczy nas wszystkich nie rolników. Były dobre czasy, kiedy akcje Szeptela były wysoko, ta gmina założyła tą firmę, skorzystała prawie 9,5 miliona zł, jest to bardzo dużo. Stało się to co się stało, bez winy gminy. Poszło to w tym kierunku, wiemy jakie były powody, jakie kulisy były akcji Szeptela, jesteśmy teraz znacznie ubożsi z racji niskich notowań akcji. Takie są realia, na to nas stać żeby nie pogarszać i tak nie najwyższej stopy życiowej".

- Radny Jórczykowski Witold "nie dziwi mnie głos radnego Zaręby, radnego Moczydłowskiego ( który się zgodził, że to nie jest duża kwota), to są rolnicy, rozumiem to, ale, że Pan Przewodniczący już po roku czasu zaczął kampanię prowadzić wyborczą to mnie dziwi naprawdę".

- Przewodniczący Rady stwierdził, że nie wie o jakiej kampanii radny Jórczykowski mówi, niemniej jednak każdy radny ma prawo do własnego zdania i głosu.

Innych uwag do treści uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie na projektem uchwały przedstawionym przez Przewodniczącego Rady.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 radny głosował przeciw i 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta.

(uchwała Nr X/70/03 dołączona do protokołu)

Ad.8. Z proponowanymi stawkami podatku od środków transportowych na 2004 rok zapoznała Jolanta Gierałtowska - pracownik Urzędu Gminy.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały

Uwag do przedstawionej uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr X/71/03 dołączona do protokołu)

Ad.9. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej wystąpił Wójt Gminy. Wójt wyjaśnił, że co roku podejmujmy uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek opłaty targowej. W tym roku ma to dużo większe znaczenie ponieważ do niedawna prowadzenie targów było bardzo małe i odbywało się to tylko przy "Młynie" i raczej odbywało się to w okresie letnim. Teraz przybrało to bardzo duże rozmiary i aczkolwiek nie jest to targowisko zaakceptowane przez Radę Gminy, że to w tym miejscu jest, to jednak faktem jest, że to jest, a skoro jest to zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych gmina musi pobrać stosowną opłatę, a żeby to pobrać należy ją ustalić. Należy ustalić opłatę i ustalić inkasenta. W pierwszym etapie ten targ odbywał się na placu PKP, było wiele skarg, wiele obiekcji, że i niebezpiecznie i że alkohol jest na tym. Ostatecznie to się przeniosło na plac buraczany z pewną przerwą na okres kampanii buraczanej na placu. Nie mniej jednak nie rolą jest gminy przeszkadzać, jeżeli jest targowisko i jest na to popyt, jest zainteresowanie tym obiektem niech to będzie. Ale skoro jest niestety musimy pobrać podatek o nazwie opłata targowa. Dlatego też proponujemy stawki nie za wysokie, są one uzależnione od powierzchni z której jest ten towar sprzedawany. Chodzi oto aby to działało, nie utrudniać, a jednocześnie ten warunek podstawowy spełnić i pobierać tą opłatę.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały w sprawie opłaty targowej.

Uwag do przedstawionej uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr X/72/03 dołączona do protokołu)

Ad.10. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty administracyjnej, terminu płatności oraz sposobu jej poboru wystąpił Sekretarz Gminy Ryszard Grodzki. Sekretarz wyjaśnił, że projekt uchwały w sprawie opłaty administracyjnej reguluje dwie sprawy: opłatę za sporządzenie testamentu i druga sprawa to od 11 lipca br. weszła nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym i która wprowadziła zapis, że Rada Gminy również ustala opłatę administracyjną za wydanie wyrysów i wypisów ze studium lub planu miejscowego zagospodarowania w wysokości odpowiadającej poniesionym kosztom. Ten projekt uchwały te dwa elementy zawiera. Są to niewielkie dochody z tytułu tych opłat.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do przedstawionej uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr X/73/03 dołączona do protokołu)

Ad.11. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie ustalenia odpłatności za odpady stałe wystąpił Sekretarz Gminy. Sekretarz wyjaśnił, że zaproponowano podjęcie takiej uchwały, do tego zmusza nas istniejące wysypisko gminne w Dąbrówce Kościelnej, które ma też ograniczoną pojemność i trzeba go zacząć chronić. Wiemy, że lokalizacja nowego wysypiska będzie bardzo trudna, ciężko znaleźć taki teren, gdzie będzie dogodny dojazd, gdzie nie będzie żadnych sprzeciwów co do uciążliwości tego wysypiska. Rzeczywistość jest taka, że my jesteśmy bardzo liberalni, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami i tu jest wiecznie dylemat co jest większą wartością, czy zrobienie większego fiskalizmu, zwiększenie opłat co się wiąże automatycznie ze zwiększeniem ilości śmieci w lasach, przy drogach, poza wsiami, na ulicach. Nasza gmina na razie prowadzi politykę bardzo liberalną, chcemy aby jak najwięcej mieszkańców w sposób cywilizowany tymi śmieciami gospodarowało. Czyli do tej pory była sytuacja, że kto zawiózł na wysypisko śmieci tam nie było żadnej opłaty, aby tylko zawiózł. Ale niestety nasze wysypisko też ma powierzchnię ograniczoną. Są odpady przemysłowe wywożone na dużą skalę, odpady budowlane, odpady przemysłowe z zakładów, jakieś elementy produkcji i na to proponujemy wnieść opłaty. Opłata nie będzie pobierana za odpady komunalne.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do przedstawionej uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr X/74/03 dołączona do protokołu)

Ad.12. Z wnioskiem o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia regulaminu organizacyjnego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania w Szepietowie wystąpił Sekretarz Gminy. Sekretarz wyjaśnił, że jeśli chodzi o ZWKiO to rada zatwierdza statut i regulamin zakładu. Projekt uchwały zakłada zmianę regulaminu organizacyjnego zakładu i projekt tej uchwały zakłada i pozwoli na bardzie elastyczne działanie zakładu. Kierownik będzie mógł dostosować ilość stanowisk w zakładzie, w porozumieniu z Wójtem Gminy do potrzeb, bez oczekiwania na decyzję rady. Podjęcie takiej uchwały zmusiło nas też to, że pojawiła się możliwość odejścia na zasiłek przedemerytalny dwóch pracowników, którzy wyrazili wolę i gdyby była możliwość takiego działania to by poszli.

Przewodniczący zapoznał z opinią komisji oraz projektem uchwały.

Uwag do przedstawionej uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta jednogłośnie.

(uchwała Nr X/74/03 dołączona do protokołu)

Ad.13. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na obniżenia ceny wywoławczej wystąpił Wójt Gminy. Wójt poinformował, że wracamy ponownie do sprzedaży gruntów we wsi Wojny Pogorzel. Rada Gminy wyraziła zgodę na sprzedaż nieruchomości we wsi Wojny Pogorzel. Kilku mieszkańców wsi wystąpiło z chęcią kupna. Biegły oszacował wartość tych nieruchomości i ta wartość oszacowana przez biegłego jest podstawą do wyjścia do przetargu. Ogłoszono dwa przetargi. Pierwszy przetarg nie obył się, drugi przetarg również nie odbył się. Na te przetargi przybywa jeden oferent wpłaca cenę wywoławczą i nie dokonuje postąpienia, bo nie ma konkurentów. Stanęliśmy więc przed tym czy sprzedawać, czy nie sprzedawać, a jeżeli sprzedawać to należałoby obniżyć cenę wywoławczą. Po obniżeniu ceny będzie ogłoszony ponowny przetarg z ceną obniżoną. Faktem jest, że te działki są dosyć drogie, bo tak dla przykładu działka o pow. 18 arów jest wyszacowana na 7.680 zł, działka o pow. 35 arów na 12.689 zł, o pow. 8 arów na 3.027 zł, i o pow. 54 arów na 21.000 zł. Wójt nie zaproponował o jaki procent obniżyć cenę wywoławczą, ta decyzja należy do Rady.

Przewodniczący zapoznał z opinią Komisji. Przewodniczący poinformował, że są dwie propozycje tj. obniżenie ceny wywoławczej o 30% i obniżenie ceny o 20%. W związku z tym, że pierwszą propozycją była propozycja obniżenia o 30%, Przewodniczący poddał pod głosowanie obniżenie o 30%.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za obniżeniem ceny wywoławczej o 30 % głosowało podjęciem 9 radnych, przeciw 5 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że w głosowaniu jawnym ustalono, obniżenie ceny wywoławczej o 30%.

Przewodniczący zapoznał z projektem uchwały.

Uwag do przedstawionej uchwały nie zgłoszono.

Przeprowadzono głosowanie.

Na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, przeciw głosowało 5 radnych..

Przewodniczący stwierdził, że uchwała w głosowaniu jawnym została podjęta większością głosów.

(uchwała Nr X/75/03 dołączona do protokołu)

Ad.14. Odpowiedzi na interpelacje udzielił Wójt Gminy, i tak:

- Jakie efekty przyniosła kontrola wszystkich posesji w zakresie uporządkowania gospodarki ściekowej w Szepietowie? - Efekt jest przede wszystkim taki, że mamy dokładnie zinwentaryzowane podłączenia. W skład komisji wchodził Kierownik ZWKiO, Pani Beata Wyszyńska pracownik UG i Pan Paweł Jabłoński również pracownik UG. Są dwie grupy, gdzie jest to podłączenie, a przy okazji został stwierdzone, że nie ma umowy podpisanej i druga grupa to, że jest możliwość przyłącza, a z różnych powodów, często ekonomicznych nie dokonano podłączenia. Cały ten materiał zostanie dla radnego Jórczykowskiego przesłany. Co dalej z tym robić? Jest to obowiązek wynikający z mocy samego prawa, a więc nie ma tutaj pisania decyzji, nakłaniania, żeby ten ktoś się podłączył, jest egzekucja wprost z przepisów prawa, upomnienie i egzekucja. Egzekucja nie jest taką prosta sprawą, dobrze jest jak ktoś się poddaje tej egzekucji, ale jeśli ktoś się opiera wtedy pojawiają się grzywny, przymuszenia. To może potrwać.

- Dlaczego GOK nie jest podłączony do kanalizacji - na to pytanie odpowie Pan Dyrektor GOK.

- Plaga bezpańskich psów - Zanim zaczniemy z tym walczyć to może czasem lepiej przyczynę usunąć. Te psy nie pojawiają się tak sobie. Zanim jest pies są szczenięta, ktoś te matki posiada potem w pewnym momencie wywozi je. Ten problem nie bierze się sam, a potem za pieniądze podatnika trzeba to likwidować, zamiast przeznaczyć 50.000 zł na słynną akcję moglibyśmy zrobić jakiś chodnik. Ten kraj musi się na coś zdecydować, bo jeżeli pies jest bardziej szanowany niż człowiek. Za bezdomnych nie ma komu zapłacić za wyżywienie, a my złapanego psa musimy wieść do hotelu i płacić za jego wikt. Trochę teraz złagodzone zostały przepisy, bo myśliwy dziś już może pod lasem zabić tego psa, ale też jest tam taka teoria, że trzeba uzgodnić z Towarzystwem Ochrony Zwierząt. Na razie mogę tylko proponować środki w budżecie gminy na wyłapywanie tych psów.

- Dyrektor GOK Marian Kruszewski stwierdził, że rzeczywiści budynek GOK i OSP nie są jeszcze podłączone do kanalizacji ściekowej. Budynki nie są podłączone ponieważ ta istniejąca kanalizacja, która działa w tej chwili odbija do szamb stałych, które są raz do roku opróżniane, może to i mało. Dlaczego nie podłączony: brak było pieniędzy w budżecie w tym roku to po pierwsze, a po drugie to wykonanie projektu, czy się uda nam wciągnąć do ulicy Robotniczej ze spadkami, bo to jest dość głęboko położona ta kanalizacja. Wiemy w tej chwili, że prawdopodobnie lepiej będzie podłączyć się do kanału na ulicy Sienkiewicza i ten problem chce rozstrzygnąć, albo tam ciągnąć dalej, albo tu istniejącym puścić do Sienkiewicza., wtedy chyba byłoby taniej i ekonomiczniej. Prawdopodobnie ma być budowany kanał na ulicy Sienkiewicza i wtedy te budynki będzie można podłączyć do tej kanalizacji.

- Radny Jórczykowski Witold stwierdził, że czeka na odpowiedź na piśmie. Jeśli chodzi o te bezdomne psy to na pewno nie jest to łatwa sprawa. Ale są chipy, mikroprocesory, nie jest to kosztowne i wtedy byłoby wiadomo do kogo ten pies należy, czy jest bezpański. Rozumiem Pana Wójta, że nie ma pieniędzy, no bo przed chwilą obniżyliśmy cenę żyta, ale dwa pogryzienia były w Szepietowie, to nie jest żart. Chciałbym aby Pan Wójt zajął stanowisko co zamierza w tej sprawie zrobić. Ten mój pomysł, żeby wprowadzić mikroprocesory jest pod rozwagę, takie rzeczy są, należy tylko zrobić kalkulację, sprawdzić, czy to jest, ile to kosztuje. Sprawę należy potraktować poważnie. Ponadto podłączenie budynku GOK i OSP do kanalizacji, jeśli rzeczywiście w tym roku Kierownik ZWKiO, czy w przyszłym roku zrobi to samo co proponował w ubiegłym, że weźmie koszty oczyszczalni, podzieli przez ilość wody w Szepietowie i wyjdzie po 5 zł. Informacja, że oczyszczalnia nowo pobudowana, profesjonalna, oczyszczająca dobrze te ścieki jest ogrzewana elektrycznie i to podraża koszty. Co się okaże, nie chce przedwcześnie mówić tego, ale jeśli się okaże, że koszt utrzymania jej i ogrzewania będzie bardzo wysoki to w Szepietowie wyjdą ścieki po 7 zł. Jeśli taki obiekt jak ten, w którym obecnie jesteśmy ma być nie podłączony do kanalizacji to spółdzielnia też się odłączy od oczyszczalni. Mamy osadnik i też będziemy wywozić.

Ad.15. Wolne wnioski i zapytania.

Przewodniczący poinformował, że następna sesja jest planowana na 30 grudnia 2003 r. i zwrócił się do Przewodniczących Komisji o zaplanowanie posiedzeń w okresie przed świątecznym.

Ad.16. Z uwagi na brak dalszych zgłoszeń do dyskusji i wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady zamknął obrady XI Sesji Rady Gminy Szepietowo. Ponadto Przewodniczący złożył życzenia w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Ewa Bartłomiejczuk

Przewodniczący Rady Gminy

Ryszard Jabłoński

Metryka

sporządzono
2003-12-11 przez Marcin Bartłomiejczuk
udostępniono
2010-11-09 01:00 przez Admin
zmodyfikowano
2010-11-30 01:00 przez Admin
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
137
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.